See luettelointi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "luetteloida",
"3": "-nti"
},
"expansion": "luetteloida + -nti",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "luetteloida + -nti",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "luettelointi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinnitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinnein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luettelointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinnittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luettelointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinnittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luettelointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinnittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luettelointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinnittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luettelointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinnissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinnistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinnillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinnillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinnittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinnittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "luettelointi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "luettelointi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "luetteloi",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nti",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "luettelointijärjestelmä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "luettelointinumero"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "luettelointisääntö"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "luettelointitieto"
}
],
"glosses": [
"cataloguing, listing"
],
"id": "en-luettelointi-fi-noun-L62BlRUU",
"links": [
[
"cataloguing",
"cataloguing"
],
[
"listing",
"listing"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈluetːeloi̯nti/"
},
{
"ipa": "[ˈlue̞t̪ːe̞ˌlo̞i̯n̪t̪i]"
},
{
"rhymes": "-ointi"
}
],
"word": "luettelointi"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "luettelointijärjestelmä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "luettelointinumero"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "luettelointisääntö"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "luettelointitieto"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "luetteloida",
"3": "-nti"
},
"expansion": "luetteloida + -nti",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "luetteloida + -nti",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "luettelointi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinnitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinnein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luettelointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinnittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luettelointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinnittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luettelointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinnittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luettelointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinnittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luettelointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinnissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinnistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinnillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinnillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinnikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luetteloinnittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinnittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luetteloinneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luetteloinneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luettelointeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "luettelointeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "luettelointi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "luettelointi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "luetteloi",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -nti",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ointi",
"Rhymes:Finnish/ointi/5 syllables"
],
"glosses": [
"cataloguing, listing"
],
"links": [
[
"cataloguing",
"cataloguing"
],
[
"listing",
"listing"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈluetːeloi̯nti/"
},
{
"ipa": "[ˈlue̞t̪ːe̞ˌlo̞i̯n̪t̪i]"
},
{
"rhymes": "-ointi"
}
],
"word": "luettelointi"
}
Download raw JSONL data for luettelointi meaning in All languages combined (20.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.